majdapekna@zpramena.sk

+421 908 455 859

Joga smiechu

   je unikátny a praxou overený koncept spočívajúci v tom, že sa každý z nás môže smiať bez dôvodu. Inicioval ju indický lekár Madan Kataria v roku 1995 po intenzívnom štúdiu liečivej sily humoru a smiechu.

Smiech prinesie

   iba priaznivé účinky na somatické a psychické procesy – zvyšuje sa tepová frekvencia, prekrvuje sa pokožka, znižuje sa sekrécia kortikoidov, posilňuje sa celková imunita, zvyšuje sa odolnosť voči bolesti, rozvíja sa schopnosť pozerať sa na veci z rôznych stránok... Ešte som sa nestrela s človekom, ktorý by sa na smiech ponosoval. Iba, ak mal pri smiechu pocit, že mu praskne bránica. Práve tá dostáva na joge smiechu riadne zabrať.

Smiatie

   je tak jednoduché. Nepotrebujeme špeciálny priestor, náradie, čas. Iba seba a chuť sa smiať. Áno, môžeme to robiť aj osamote. Je však oveľa príjemnejšie a spontánnejšie, keď nás je viac. A ako dlho? Smiať by sme sa mali denno-denne, čo najviac. Tak ako aj spievať, tancovať, radovať sa. Deje sa Vám to? Dôvod, prečo som sa ja rozhodla vedome smiať, je čisto pragmatický. Uvedomila som si, že sa smejem veľmi málo. Že sa nezadúšam od smiechu, ako kedysi, až mi vytryskli slzy. A tak som si povedala, že svoju dušu k smiechu privediem. A basta. A bude sa smiať, hm, smiať, to je málo, bude sa rehotať, rehniť, až sa presmejem ku šťastiu a trvalému zdraviu. A basta!!! Nenechajte ma v tom samotnú.

Spriatelené stránky

Videá